Adaptogeny -

a jejich využití v péči o zdraví člověka

Byliny, které podporují při hledání rovnováhy a fyzického i duševního zdraví, to jsou adaptogeny. 

Adaptogeny v otázkách a odpovědích

Čínská medicína Praha 5

bylinky pod drobnohledem

Co je to adaptogen?

Pojmem adaptogeny jsou označeny bylinky, přírodní látky, které jsou schopné svým působením napomáhat lidskému organismu při zvládání stresu – adaptovat se na stres. Stres jak chronický tak akutní.

Adaptogeny přispívají ke správným metabolickým procesům v těle a vedou organismus k rovnováze. 

Od ostatních bylin se odlišují především tím, že jsou schopné ovlivňovat orgány s vnitřní sekrecí – jako jsou například štítná žláza slinivka, nadledvinky.

Adaptogenní byliny využívá tradiční čínská i indická medicína.

Jaké jsou nejznámější adaptogenní byliny?

Mezi nejznámější adaptogeny patří cordyceps – housenice čínská, ženšen, ashwagandha, maca, reishi – lesklokorka, rhodiola – rozchodnice, schizandra – klanopraška, mumio.

Jak působí adaptogeny při stresu ?

Když se dostaneme do stresové situace, tělo vytváří a  uvolňuje a do oběhu více stresových hormonů. Adaptogeny pomáhají nadledvinkám lépe reagovat na momentální přebytek těchto hormonů v těle.

A v okamžiku, kdy stresová situace pomine, adaptogeny přispívají k rychlejšímu „vypnutí“ adrenalinové reakce těla. Dalším efektem je to, že adaptogeny podporují funkci nadledvinek a to především tak, že umožňují buňkám k lepšímu přístupu k energii a zabraňují jejich oxidativnímu poškození.

Nadledvinky podporují zejména: americký ženšen, ashwagandha, cordyceps, bazalka posvátná, lékořice, rodiola a schizandra. 

Jak na zpomalování stárnutí s adaptogeny ?

Stárnutí lidského organismu je nezastavitelný proces. Adaptogeny napomáhají zpomalit tento proces stárnutí. A to především díky své schopnosti zpomalit proces biologického stárnutí – díky snížení dopadu fyziologických faktorů stárnutí. (tempo stárnutí určuje míra stresu a oxidace). 

Na míru opotřebení organismu má mimo hormonální změny v průběhu procesu stárnutí také vliv úroveň jeho „zanešení“. Jak jdeme životem sbíráme nejrůznější těžké kovy, plísně, viry, bakterie, parazity atd.

Bylinky dlouhověkosti: reishi, cordyceps, ženšen, rhodiola.

Jaký je vliv adaptogenů na psychická onemocnění typu - úzkostné poruchy a deprese?

Úzkostné poruchy jsou provázené neustálými znepokojivými myšlenkami, strachy, nervozitou, nedostatkem energie nebo bolestí hlavy či svalů. Pro jejich terapii jsou důležité byliny, které mají schopnost harmonizovat organismus a na psychické úrovni dle čínské medicíny působit stylem An Shen – uklidňovat ducha.

Adaptogeny mají přímý efekt na nervový systém. Účinně ovlivňují psychiku – náladu a ulevují od stresu. Některé z adaptogenů mají mírné anxiolytické a antidepresivní účinky.

Základními bylinami s antidepresivními účinky jsou reishi, rhodiola, schizandra, ashwagandha a posvátná bazalka.

Jak pomáhají adaptogeny při artritidě?

Při vedlejší léčbě artritidy – tedy bolestivých a zánětlivých onemocnění kloubů je možné využít účinky adaptogenů. Pomáhají díky své schopnosti snižovat zánět v těle a tím přispívají i ke zmenšování bolestivosti kloubů. V tomto případě se hodí zejména ashwagandha, schizandra, cordyceps a lékořice, Yin Yang Huo.

 

Podporují adaptogeny sportovní výkon?

Ano, bylo prokázáno, že adaptogeny zvyšují kapacitu sportovního výkonu. Stimulují ke zvýšení výkonnosti a vytrvalosti. Zároveň napomáhají k efektivnímu zotavování se těla po tréninku a jeho regeneraci, nabírání svalové hmoty.

Regenerace, výkonnost, síla – americký ženšen, ashwagandha,ženšen pravý, cordyceps, maca, rhodiola.

Podpora anabolické aktivity – americký ženšen, ashwagandha, rhodiola

Zvyšování hustoty kostí (prevence zlomenin) – maca, mumio