Alergie -

nejen u dětí

Alergie jako nepřiměřená odpověď imunitního systému na vnější podněty trápí mnoho lidí. Ve své praxi se setkávám jak s dospělými tak dětmi.

 

Alergie v otázkách a odpovědích

Co je to alergen?

Alergen je vnější podnět, na který alergik reaguje přehnaným způsobem. Všichni se setkáváme s nejrůznějšími pyly, prachem, roztoči nebo určitými typy jídla. Ale jen některým z nás způsobují zdravotní potíže. Reakce našeho těla je závislá na jeho aktuální kondici, na genetické predispozici a dalších aspektech. Alergenem může být stejně tak pyl jarních trav jako jablko nebo mořské plody.

Jaké jsou projevy alergie?

Mezi typické projevy alergie patří vodnatá rýma, kýchání, začervenání očí nebo jejich svědění. Alergie se také může ukazovat v podobě ekzémů nebo kopřivky na kůži-ekzémy, otoky. A samozřejmě i projevy dýchací typu kašel, dušnost, problémy s dechem.

Co je to alergie dle čínské medicíny ?

Alergie, atopie a ekzematická onemocnění způsobuje dle čínské medicíny hned několik faktorů. Jedním z nich je právě již zmíněná dědičnost neboli přednebeská zátěž.

Dalšími faktory, které mají vliv na vznik a projevy alergií jsou různé podoby horkosti v organismu, nesprávná strava nebo emoce. Právě stavy horkosti jsou velmi časté u malých dětí. Kdy si děti horkost do svého organismu mohu přinášet již z dob těhotenství. Tato horkost se pak projeví například na kůži v podobě atopie.

Alergie se týká jak orgánu plic tak kůže ale i tlustého střeva. 

Čínská medicína řeší alergie především bylinnou léčbou, aplikací jehliček a dietetickými opatřenými.

Jak pomáhá při alergii gemmoterapie ?

Díky bylinám jako jsou například ostropestřec, měsíček, jalovec nebo žito dokážeme zbavovat organismus uložených nečistot a plísní. Ty se velkou měrou podílejí právě na rozvoji nejrůznějších alergií. Ve zkratce a velmi jednoduše lze říci, že pokud dosáhne znečištění organismu určité míry, kterou už tělo není schopno samo přirozeně regulovat, je potřeba vnějšího zásahu a pomoci k nápravě a očistě těla.

Kromě čistících bylin jsou důležité i byliny posilující činnost imunitního systému a byliny, které mírní přehnané alergické reakce, např. černý rybíz.

Jak na alergii u dětí?

Alergie u dětí je velmi časté téma. Právě děti díky tomu, že představují z hlediska životního cyklu čistý Yang, jsou náchylné k nadbytku horkosti, která ve svém důsledku může spolu s ostatními patogeny připravit živnou půdu pro vznik alergií, atopií a ekzémů.

V dětské terapii je na druhou stranu výhodou, že jsou mladým organismem většinou dosud tolik nezanešeným v porovnání s dospělým. Děti stejně jako dospělý dostávají bylinky a nedílnou součástí terapie je i úprava jejich jídelníčku. Pro děti jsou vhodné čínské bylinky, ty se podávají v podobě prášku nebo tabletek. Nebo bylinné tinktury Naděje v podobě kapiček.

Jak se zbavit alergie přírodní cestou ?

Ideální cestou jak předcházet alergiím ale i dalším onemocněním je dlouhodobá péče o tělo. To zahrnuje zdravý způsob stravování, přiměřenou fyzickou aktivitu a v neposlední řadě i pravidelnou očistu organismu. Začít s očistou můžeme každé jaro, hned jak vykouknou první lístky kopřiv… Tím že je kůže (často zasažená část těla alergickými projevy v podobě ekzémů) spojena s tlustým střevem, je na místě pečovat i o jeho zdraví. Není to nic složitého. Pomoci s očistou střevního traktu nám může zelený jíl, křemelina nebo enterosgel či k tomuto účelu speciálně sestavené kúry. V neposlední řadě je možné před vypuknutím samotné pylové sezóny alergika absolvovat přípravnou kúru. Díky ní se každý rok projevy alergie mohou postupně zmírňovat až do vymizení.