Techniky tradiční čínské medicíny - co je to čínská medicína

Tradiční čínská medicína využívá po tisíce let při terapii synergické působení jednotlivých metod TCM.

 

Mezi nejznámější techniky patří stimulace akupunkturních bodů a to v podobě akupunktury nebo akupresury.

 

Dalšími významnými nástroji jsou baňkování, moxování a použití guasha či Tuina masáž.

 

S čínskou medicínou je neodmyslitelně spojena bylinná léčba – fytoterapie a užití byliných a medicinálních odvarů.

 

A nesmíme zapomínat ani na dietetiku a cvičení Qi Gong.

Akupunktura & akupresura

Akupunktura a akupresura jsou významným nástrojem TCM, jak ovlivňovat fungování lidského těla i duše. 

Existují rozmanité školy a přístupy k praktikování akupunktury – od klasické akupunktury přes akupunkturu pěti prvků atd.

Akupunktura spolu s akupresurou mají široký záběr působení. Obecně lze říci, že je můžeme efektivně využít pro ošetření chronických, akutních stavů. Tak pro preventivní účely a předcházení nemocí. 

Fytoterapie - čínské bylinky

Bylinky neodmyslitelně patří k pradávným medicínám a ne jinak tomu je i tradiční čínské medicíny.

Jednotlivé receptury a bylinné předpisy jsou sestavovány po tisíce let a obsahují v sobě moudrost a zkušenosti učených praktiků TCM.

S čínskými bylinkami se setkáme jak v podobě individuálních odvarů tak tablet či wanů, tintur nebo sirupů pro děti.

Dietetika

Dietetika čínské medicíny představuje propracovaný přístup ke zdravému způsobu stravování. Nabízí zajímavý pohled na možnosti stravování a respektování ročních dob při stravování. 

Vychází z myšlenky, že slezina spolu se žaludkem jsou základní továrnou těla na přeměnu stravy a výrobu Qi.

Pokud si chceme udržet trvalé zdraví, je pro nás tedy klíčové starat se o to, co a jak jíme. Pečovat o svůj střed a systematicky ho posilovat.

Tuina masáž

Tuina masáž je manuální technika díky níž je schopný terapeut ošetřit jednotlivé meridiány (akupunkturní dráhy) či body. Oproti klasické masáži je prováděna přes prostěradlo. 

Jejích účinků se dá vyžít v případech akutních i chronických obtíží. Při pravidelném opakování dokáže posilovat a zpevňovat odolnost organismu, stimulovat činnost imunitního systému, ulevovat od bolestivých stavů a předcházet jim.

Baňkování

Ve starých textech klasické čínské medicíny stojí: „Chceš-li silně pohnout Qi a krví v případech bolestivých blokád, nejrychlejší cestou je baňkování“. 

Baňkování využívá působení podtlaku a v praxi se využívá k ošetření nejen bolestivých stavů (bolavá záda, trapézy, zatuhlá oblast mezi lopatkami) ale i jako preventivní nástroj.

Díky působení baněk můžeme stimulovat jednotlivé akupunkturní body, meridiány potažmo orgány. Baňkování dokáže posilovat tělo a ulevovat psychickému napětí. 

Obličejová Guasha - kvaša obecně

Gua Sha neboli kvaša se používá nejen k ošetření obličeje za účelem odstraňování vrásek a péče o pokožku, ale i v případech nejrůznějších bolestivých stavů.

Velmi dobré výsledky po ošetření Gua Shou jsou například při prevenci vzniku bolestí hlavy a migrén, při pomoci zprůchodňování oblasti dutin atd.

Guashu jde použít pro relaxační i terapeutické účely. 

Moxování

Moxování je nezastupitelnou doplňovací technikou tradiční čínské medicíny.

Zejména v kombinaci s další stimulací akupunkturních bodů dokáže významně posilovat jednotlivé orgány, vypuzovat z těla chlad, prohřívat a ulevovat bolestivým místům. 

Její užití má široký terapeutický záběr. Moxu stejně jako Gua Shu je možné s úspěchem aplikovat i v domácích podmínkách. 

Indikovaná je při nejrůznějších stavech zimomřivosti, nedostatečnosti či dlouhodobém oslabení organismu.

Užívá se jako revitalizující a příznivě stimulující prvek.