Techniky tradiční čínské medicíny - gua sha masáž

Gua Sha masáž či ošetření představuje jednu z metod stimulace akupunkturních bodů a drah.      

 

Gua Sha se s  úspěchem používá jak pro prevenci, tak pro řešení akutních nebo chronických stavů. Terminologií čínské medicíny dokáže gua sha mimo jiné rozhýbat a napravit tok Qi v oblastech, kde je nějaká blokáda (která následně způsobuje například bolest – bolest zad, bolest hlavy atd). 

Gua Sha masáž v otázkách a odpovědích

čínská medicína pod drobnohledem

gua sha masáž praha 5

Co je to Gua Sha masáž?

Gua Sha masáž představuje ošetření jednotlivých akupunkturních bodů či drah za pomocí použití kvaša destičky nebo rolleru.  Cílem takového ošetření je dle tradiční čínské medicíny napomoci rozproudit tok Qi. Západním pohledem zprůchodnit prokrvení a oběh lymfy.

Pro dlouhodobé zdraví je klíčové, aby v těle nebyly blokády a stagnace. Právě ony způsobují bolestivé stavy pohybového aparátu nebo zapříčiňují akumulace horka v organismu. To se dále rozvíjí do dalších patologií. 

Cílem ošetření Gua Sha tedy je zachovat volný tok Qi, vypudit z těla patogeny typu chlad nebo vítr, odstranit blokády. 

Gua Sha je oblíbenou technikou používanou nejen v Číně ale i dalších zemích. Své místo má jak v prevenci tak při řešení již vzniklých problémů. 

Na co pomáhá Gua Sha ?

Primárně se Gua Sha používá na zmírnění bolestivých stavů pohybového aparátu. 

Velmi úspěšně se včas dá použít Gua Sha ošetření při stavech začínajících viróz. Díky takovému ošetření dochází terapeuticky k tzv. vypuzení chladu a větru z těla.

Další možností uplatnění efektu působení Gua Sha je kosmetické ošetření obličeje. Kde je hlavním úkolem pomoci zpomalit proces přirozeného stárnutí pokožky, vyhlazování vrásek a zajištění přirozeného toku Qi/lymfy/krve v dané oblasti.

Jak dlouho trvá ošetření gua sha ?

Délka ošetření Gua Sha záleží na konkrétním záměru, který při daném provedení sledujeme. Většinou se aplikuje v rozmezí 20 až 30 min. Ale můžeme Gua Shu provádět třeba jen v rozsahu 5 – 10 min jako ranní nebo večerní rituál péče o pokožku. 

Co je to obličejová - kosmetická Gua Sha?

Obličejová neboli kosmetická Gua Sha se těší v současné době velké oblibě. Je to dáno také tím, že samotné provedení Gua Sha je poměrně jednoduchou procedurou, kterou je možné zvládnout bez problémů i v domácích podmínkách.

Smyslem takového ošetření je zajištění přirozeného toku Qi a lymfy v oblasti obličeje, krku, dekoltu. Díky tomu přispíváme k dostatečné výživě, prokrvení a zároveň stimulujeme důležité akupunkturní body na obličeji. Při pravidelném provádění takové procedury napomáháme k vyhlazování vrásek, pečujeme smysluplně o pokožku a jako přidanou hodnotu můžeme vnímat i relaxační rozměr Gua Sha techniky. 

S jakými technikami je vhodné kombinovat Gua Sha ošetření?

Gua Shu jako rozhýbávácí a stimulační techniku je možné a účelné kombinovat s baňkami. Ať už statickým či pohyblivým provedením baněk.

Efektivní je také spojení s tzv.moxováním – prohříváním akupunkturních drah nebo jednotlivých bodů. Kdy vedle dispergování drah/bodů (vypouštění) moxou následně tonizujeme neboli doplňujeme. Díky tomu pečujeme o žádoucí rovnováhu v těle.