Techniky tradiční čínské medicíny - moxování

Použití moxy se uplatňuje zejména při stavech nedostatku.

   

Moxování se s  úspěchem používá jak pro prevenci, tak pro řešení akutních nebo chronických stavů. Terminologií čínské medicíny dokáže moxa posilovat jednotlivé orgány, vypuzovat z těla chlad a zmírňovat bolestivé stavy způsobené právě chladem. Doplňovat Qi, podporovat při stavech dlouhodobé únavy a revitalizovat síly. Pomáhá se zpevňovaním Wei Qi – obranyschopnosti organismu.

 

Moxování v otázkách a odpovědích

čínská medicína pod drobnohledem

moxování - tradiční čínská medicína praha 5

Co je to moxování a moxa?

Moxování představuje jednu z významných tonizačních-doplňovacích technik tradiční čínské medicíny.

Provádí se pomocí moxy – neboli pelyňkových doutníků, kterými se prohřívají jednotlivé akupunkturní body či dráhy.

Pelyněk má schopnost pronikat do daných drah a zahřívat je, vypuzovat z nich patogenní chlad.

K dostání je moxa jak kouřivá tak nekouřivá či speciální zlatá, výběrová moxa. 

Prakticky se moxa aplikuje tak, že zahříváme vybrané místo buď moxovými doutníky nebo kužely připravenými ze sypké moxy. Pod takové kužely se zpravidla vkládá plátek zázvoru nebo česneku, který zahřívací efekt ještě zesiluje.

Účelné je použít moxu i v rámci roční sezónnosti – zejména tedy na podzim a v zimě. Nebo pro takzvané přechodové rituály, kdy připravujeme tělo na příchod dalšího ročního období a preventivně moxujeme určité akupunkturní body. 

Moxa pomáhá při pocitech zatuhlosti a stažení a nabízí tak příjemné prohřátí i v oblasti trapéz.

Časté užití je v případech napadení chladem u ženy. Zejména ulevuje od menstruačních bolestí způsobených právě průnikem chladu do těla. U těchto stavů aplikujeme moxu jak do oblasti podbřišku, tak na plosky nohou. 

Moxování jako cesta ke dlouhodobému zdraví

Účinků moxování lze využít při dlouhodobém budování zdraví. Velkou výhodou moxy stejně tak Gua Sha ošetření je to, že jej může každý provádět v klidu domova. Není k tomu potřeba speciálních ani drahých nástrojů. Moxa je běžně dostupným zbožím.

Díky systematickému moxování dokážeme posilovat organismus a připravit ho na jednotlivé sezóny. 

Moxování je vhodné jak pro případy problémového pohybového aparátu (tenisový loket, bolest beder, ztuhlosti krku). Stejně tak v momentech, kdy ženy trápí bolestivá menstruace nebo mají problémy s otěhotněním či ztrátou libida. 

Další velkou oblastí, kdy zhodnocujeme příznivé účinky moxy na lidské tělo, jsou stavy po dlouhodobých zdravotních obtížích nebo po celkovém vyčerpání z nemoci. Nebo u chronických stavů únavy. 

S čím moxu nejlépe kombinovat ?

Moxování jako techniku je vhodné kombinovat s použitím baněk, Gua Sha ošetření nebo stimulací akupunkturních bodů.